Svátek má: Bonifác

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Na kvalitě trenérů záleží

Minule jsme se trochu podívali na velkou skupinu dětí, které vůbec nesportují (téměř 37 %!), a na důvody, proč nesportují.


Dnešní graf se týká dětí, kterým sice při procesu tréninků a závodů něco vadí, ale přesto sportují.  

Podívejme se na zajímavý graf, který vzešel z aktuálního průzkumu (viz níže), s jehož výsledky vás průběžně seznamuji.
 


Nevím, jak vás, ale mě při pohledu na uvedená fakta napadá, že společným jmenovatelem většiny uvedených důvodů (snad mimo atmosféry na sociálních sítích) je osobnost trenéra, instruktora či cvičitele. Kdo může za to, že trénink je monotónní a nezajímavý? Kdo na stavuje pravidla komunikace a způsobu hodnocení výkonů v týmu či skupině mladých sportovců? Kdo má jako první zasáhnout proti jakýmkoli hrubým a vulgárním projevům, ať už sportujících dětí nebo jejich rodičů? Ano, toto všechno patří do trenérských kompetencí.  

Abychom si rozuměli, práce trenérů, ať už profesionálních nebo dobrovolných, si velmi vážím a je jasné, že bez nich by sport nemohl existovat. Jsem přesvědčený, že většina trenérů mládeže dělá svou práci dobře a pomáhají dětem v harmonickém rozvoji těla i duše. Přesto, jak vidíme, existují i trenéři, kteří zas až tak pozitivně nepůsobí. Určitě není třeba propadat panice a házet na práci trenérů špínu, ale je třeba vzít na vědomí, že graf potvrzuje důležitost všeobecné lidské potřeby přátelsky fungujícího sociálního prostředí. I trenéři jsou „jen lidi“, proto je každý jiný, jinak odborně vzdělaný, při každém tréninku jinak emočně naladěný atd. Ale existuje-li kdekoli nějaká možnost nápravy, měli bychom se snažit ji provést. V naší republice není jednotná strategie vzdělávání trenérů a cvičitelů, různé sportovní svazy školí své trenéry různě, mají na ně trochu odlišné nároky a požadavky, což je z hlediska odborné specializace jistě správné a pochopitelné, ale důraz na pedagogiku, psychologii či sociální dovednosti by mohl být leckde větší.

Trenéři jsou nezastupitelnou součástí dětského organizovaného sportování a jistě jedním z největších motivátorů dětí k pravidelnému a smysluplnému pohybu.

Važme si jich, posilujme jejich autoritu, ale zároveň je připravujme tak, aby měli všechny znalosti, vědomosti a podmínky k tomu, aby mohli trenérskou činnost provádět v nejvyšší kvalitě.

Zdroj dat: průzkum společnosti Sanep s.r.o. na téma Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí (únor 2024; reprezentativní vzorek 16 897 respondentů 18+; statistická odchylka ± 1,5 %).

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%