Svátek má: Zbyšek

Regiony

Velikost textu:

FN Brno provozuje gynekologickou ambulanci pro transgender osoby

FN Brno provozuje gynekologickou ambulanci pro transgender osoby

Sexuologické oddělení Fakultní nemocnice Brno už pátým měsícem úspěšně provozuje gynekologickou ambulanci pro transgender osoby. Jde o první ambulanci svého druhu v České republice.

Z tiskové konference
1. března 2024 - 11:00

Jejím cílem je vytvořit pacientům procházejícím změnou pohlaví komfortní, genderově rovnoprávné a příjemné prostředí, a to i poté, co změní pohlaví na mužské.

Biologické ženy, které procházejí tranzicí, se potřebují pravidelně podrobovat gynekologickým vyšetřením. Ta jsou klíčová jak před zahájením hormonální léčby a v jejím průběhu, tak i před chirurgickou změnou pohlaví. Primářka Sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno MUDr. Petra Sejbalová zdůrazňuje význam vytvoření prostředí, kde pacienti najdou podporu svého gynekologa sexuologa od samého začátku tranzice. To zahrnuje i místo přátelské k jejich genderové identitě. „Představte si mladého vousatého trans muže, který sedí v běžné čekárně gynekologické ambulance spolu s ostatními ženami. Pravděpodobně se necítí nejlépe. Navíc ani personál často neví, jak v těchto situacích správně komunikovat. Proto jsme otevřeli gynekologickou ambulanci, kde má takový pacient od začátku svého lékaře, se kterým se zná, a zároveň je vyšetřovaný v prostředí pro něj genderově příznivém,“ vysvětluje primářka Sejbalová.

S ohledem na specifika transpacientů se plánuje rozšíření specializované ambulantní péče i o péči lůžkovou. „Na Gynekologicko-porodnické klinice chceme vytvořit pro transgendery jeden až dva pokoje. Gynekolog sexuolog, který bude mít osobu od začátku v péči, bude zároveň odpovídat i za chirurgické zákroky. Současně vytvoříme tým lékařů a středního zdravotnického personálu, který bude umět komunikovat s transgendery citlivým a respektujícím způsobem,“ upřesňuje primářka Sejbalová.

Chirurgickou změnou pohlaví to však často nekončí. Velké množství transmužů podstoupí jen částečnou formu tranzice. To znamená, že při gynekologické operaci dojde k odstranění vnitřních pohlavních orgánů, ale k ponechání části ženského genitálu. I pro tyto pacienty je nově otevřená gynekologická ambulance určená a zajistí jim odpovídající péči, včetně pravidelných gynekologických prohlídek.

V posledních letech počet žádostí o změnu pohlaví markantně narůstá. Zatímco v roce 2013 bylo podáno okolo 40 žádostí, v posledních dvou letech jich už bylo zhruba 200 za rok. „I na našem pracovišti nárůst dlouhodobě pociťujeme. Zdravotnická zařízení napříč celou republikou by na tuto skutečnost měla začít reagovat a poskytnout osobám procházejícím změnou pohlaví bezpečné a neutrální prostředí s personálem schopným kvalitně pečovat o pacienty s genderovou dysforií,“ uzavírá primářka Sejbalová.

Proces změny pohlaví začíná tzv. sociální tranzicí. To znamená, že ještě před zahájením hormonální léčby začne transgender vystupovat v genderově neutrální roli. Přibližně za rok se může provést diagnostický proces a zahájit hormonální léčba, při které se začíná člověk výrazně měnit i fyzicky. Po 12 měsících kontinuální hormonální léčby může osoba podat žádost na komisi Ministerstva zdravotnictví, která o definitivní operativní přeměně rozhodne.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Mgr. Martin Drozd, tiskový mluvčí, Fakultní nemocnice Brno.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:fnbrno)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%