Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Jihomoravské památky lákají na nové trasy i velikonoční program

Jihomoravské památky lákají na nové trasy i velikonoční program

Hrady, zámky i vila Stiassni v Jihomoravském kraji ve správě Národního památkového ústavu zahajují letošní sezónu 5.dubna.

Valtice
21. března 2025 - 11:00

Těšit se můžete na upravené prohlídkové okruhy, restaurovaný mobiliář a dále na zajímavé kulturní akce jako jsou výstavy, noční prohlídky i hudební či divadelní programy.  V rámci cyklu Po stopách šlechtických rodů se zaměříme na odkaz italské šlechty na našich památkách. 

Většina památek otevře své brány až 5. dubna, ale pro nedočkavé návštěvníky jsou některé památky otevřeny od února či března. Mezi ně patří např.  zámek Lednice nebo zámek Valtice. V průběhu února a března se pro návštěvníky otevřely i vybrané prostory zámku v Lysicích a Rájci nad Svitavou. V Lysicích proběhla ve dvou víkendech (15.–16. a 22.–23. února) akce Valentýnská kamélie, během níž si návštěvníci mohli volně prohlédnout výjimečně zpřístupněnou oranžerii se 120 let starými stromy kamélie japonské a skleník s unikátní sbírkou citrusovníků. Odborný výklad poskytovali zkušení zámečtí zahradníci. Návštěvníci měli možnost si zakoupit primule a kamélie a odnést si domů kousek tohoto botanického pokladu. Na zámku v Rájci nad Svitavou se od 12. února do 16. března otevřely kaméliové skleníky a v zámeckých interiérech proběhla od 7. do 16. března výstava Kamélie v designu, která přiblížila estetiku těchto květin ve výtvarném umění a módním světě.

K památkám s celoročním provozem patří vila Stiassni, která má otevřeno po celý rok vždy v pátek, sobotu, neděli, pondělí a ve vybrané státní svátky. 

Národní památkový ústav již patnáctým rokem představuje hrady a zámky v kontextu hlubší historie šlechtických rodů. Zatímco loňský rok byl věnován rodu Habsburků, letošní nese název Rok italské šlechty a zaměřuje se na kulturní a umělecké vlivy italské aristokracie na území českých zemí.

Na vybraných památkových objektech je pro návštěvníky připraven široký repertoár tematických programů. Kromě kostýmových prohlídek, které oslovují velkou část návštěvníků, se mohou zájemci těšit na výstavy, koncerty vážné hudby či gastronomické akce nabízející autentické kulinářské zážitky.

Letošní ročník se zaměří na tři významné italské šlechtické rody a jejich historická sídla a umělecké sbírky. Prostřednictvím rodu Collaltů bude prezentován zámek Uherčice, jehož postupná obnova přináší překvapivé výsledky – byla zachráněna jedinečná štuková výzdoba tzv. Andělské chodby a collaltovské sbírky nabízejí cenná umělecká díla. Rod Colloredo je spojen se zámkem Opočno a rod Piccolomini připomene zámek v Náchodě.  Slavnostní zahájení Roku italské šlechty proběhne 

3. dubna v Květné zahradě v Kroměříži s připomínkou 350. výročí od dokončení první etapy jejího budování italskými stavebními mistry na objednávku olomouckého biskupa se severoitalskými kořeny, Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna. Rok italské šlechty vyvrcholí Hradozámeckou nocí na zámku Uherčice, kde bude nově zpřístupněn obnovený barokní apartmán v západním křídle zámku. 

Hradozámecká noc je každoroční akce, která nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost prozkoumat historické památky ve večerní atmosféře. V letošním roce se koná 23. srpna a zapojí se do ní téměř všechny památky ve správě Národního památkového ústavu. Návštěvníci se mohou těšit na speciální prohlídky, kulturní programy a mimořádný zážitek z historických objektů otevřených po setmění. 

Programy pro děti

Kasteláni a kastelánky jihomoravských památek připravují kulturní programy i pro dětské návštěvníky. Na zámku v Miloticích se děti mohou zúčastnit speciální kostýmované prohlídky, kde se promění v prince a princezny a naučí se vybranému chování. Na zámku v Lednici čeká nejen na nejmenší návštěvníky prohlídková trasa Dětské pokoje a muzeum loutek. V rámci projektu Rok italské šlechty budou na zámku v Uherčicích k dispozici nejen dětské programy, ale i nová Mapa zážitků pro celou rodinu. Ve Valticích můžete navštívit rodinnou výstavu plnou záhad – Tajuplný svět. Na Pernštejně pak v prázdninových měsících probíhá program Ztratila se Bílá paní. Na zámku v Kunštátě bude po celou sezónu probíhat školní program Život na středověkém hradě, určený pro děti z MŠ a žáky ZŠ.

Novinky, výstavy a doplnění prohlídkových tras

Restaurátorské práce, stavební obnova, úpravy prohlídkových tras, ale i běžná údržba a péče o mobiliář umožňují zatraktivnit prohlídku, otevřít nové prostory a připravit autentičtější zážitek pro návštěvníky. Díky zdařilému restaurování se na prohlídkovou trasu zámku v Lysicích podařilo navrátit papírový širm od lampy, který zdobí akvarelové kresby Matyldy Dubské, někdejší majitelky zámku.  Stejně tak je na svém místě čtveřice hnízdových stolků ve vile Stiassni. Tyto servírovací stolky jsou navrženy tak, aby se daly zasunout jeden do druhého, přičemž jejich stolové desky kryjí krajkové dečky umístěné pod sklem. Lze se domnívat, že dekorace těchto stolků přímo souvisí s uměleckými aktivitami paní Hermíny Stiassni, která stolky zachytila i v sérii svých akvarelových maleb zobrazujících interiér vily. 

U příležitosti 20. výročí převzetí státního zámku Kunštát do správy NPÚ připravujeme sezónní výstavu s názvem "Vivat Georgius rex Bohemiae". Výstava představí návštěvníkům osobnost nejvýznamnějšího držitele Kunštátu, kterým byl český král Jiří z Kunštátu a z Poděbrad, hlavními artefakty budou kopie ČKK (svatováclavská koruna, gotické žezlo, gotické jablko, svatováclavský meč) a textilie krále Jiřího. Výstava bude rovněž obsahovat faksimilii listiny krále Jiřího, dalším významným artefaktem bude barokní literatura, reflektující osobnost krále Jiřího z historického knihovního fondu SZ Kunštát. 

Probíhající i plánované obnovy

V první polovině roku 2025 očekáváme dokončení prací na obnově střech jižního a severního předzámčí, kočárovny a holubníku v zámku Rájec nad Svitavou. Obnova zahrnuje nejen výměnu zastaralých střešních krytin, ale i opravy krovů, obnovu historických prvků a zajištění dlouhodobé ochrany budov před nepříznivými vlivy počasí. Celkové náklady projektu činí přibližně 18 milionů Kč a jeho realizace představuje další významný krok v dlouhodobé péči o kulturní dědictví tohoto významného historického objektu.

V dubnu bude na zámku v Lysicích dokončena po více než roce generální oprava břidlicových střech. Zámek tak bude od května opět k vidění bez lešení.

Na zámku ve Valticích pokračuje obnova západního předzámčí. Celkově si práce vyžádají více než 80 miliónů korun a budou z více jak z poloviny hrazeny z prostředků EU v rámci IROP. Kromě stavební obnovy a zřízení nové bezbariérově přístupné expozice orientálního umění budou vybudovány i nové depozitáře a badatelna. 

Pravděpodobně v květnu zahájí Národní památkový ústav rozsáhlou obnovu katakomb a Maurské vodárny v areálu zámku Lednice. Tento projekt, financovaný ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu, má celkový rozpočet 80,1 milionu Kč. Cílem je zpřístupnit veřejnosti historické podzemní prostory a revitalizovat Maurskou vodárnu s unikátními orientálními fasádními dekoracemi. Katakomby, které se nacházejí pod zámeckým skleníkem, budou přeměněny na expozici zaměřenou na proměny zámeckého parku. Projekt zlepší přístupnost a ochranu těchto cenných kulturních památek, čímž přispěje k zvýšení atraktivity celého Lednicko-valtického areálu. Realizace projektu je podpořena dotací 44 milionů Kč z evropských strukturálních fondů. Očekává se, že obnovené objekty přitáhnou nové návštěvníky a obohatí nabídku kulturní turistiky v regionu.

Jihomoravskénovinky.cz informovala  Mgr. Dagmar Šnajdarová, tisková mluvčí, NPU, Územní správa Kroměříž.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:rp)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%